به گزارش وبدا مرکزی، دکتر وحید فلاحتی گفت: تاکنون بیماران مبتلا به AML-M3  که نوع پرومیلوسیتیک لوکمیا هستند از طریق روش های معمول و به عبارتی دیگر از طریق شیمی درمانی و استفاده از داروی آترا مراحل درمان خود را طی می کردند اما در راستای مطالعات بالینی و بررسی های صورت گرفته استفاده از داروهای بیولوژیک و جایگزین در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: در درمان ۴ بیمار شرکت‌کننده در یک مطالعه بالینی به جای داروی شیمی درمانی، ترکیب ۲ دارو که خاصیت بیولوژیک داشته و فاقد عوارض داروهای شیمی درمانی بودند تجویز شد که با گذراندن مراحل درمانی شاهد بهبودی صددرصدی آن ها بودیم که این مهم در جای خود به خصوص به دلیل اولین بار در کشور پیشرفتی بزرگ و چشمگیر محسوب می شود.

وی تاکید کرد: در طی درمان بیماران سرطانی به روش شیمی درمانی ریزش مو یکی از عوارضی است که بسیاری از کودکان مبتلا به سرطان در طی درمان با آن مواجه می شوند و به دنبال آن باعث کاهش ارتباط اجتماعی و گوشه گیر شدن آنها می شود لذا تفاوت این دارو با داروی شیمی درمانی این است که بیماران دیگر دچار عوارض شیمی درمانی زخم های دهانی، تب، افت سلول، نقص ایمنی و ریزش مو نمی شوند.

وی تاکید کرد: در روش مذکور اکثر موارد درمانی به صورت سرپایی درمان می شود چرا که یکی از داروها به صورت خوراکی می باشد و هیچ عارضه ای ندارد.

دکتر فلاحتی در پایان خاطرنشان کرد: داروی مورد استفاده در این روش درمانی در ایران موجود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و مزایای این روش نسبت به شیمی درمانی کاهش زمان بستری بیمار، کاهش هزینه های درمان و بار مالی به دولت، کشور و بیمارستان، بهبود حال روحی بیمار و بهبود ۱۰۰ درصدی او می باشد.

 

منبع خبر: وبدا مرکزی

https://arakmu.ac.ir/webda/fa/news/27599 

دیدگاه ها غیرفعال است